Par svētku gaidīšanu

Domājot par Ziemassvētku kolekcijas vizuālo stāstu, aicinājām zīmola Staburadze vēstnesi Martu Grigali un viņas ģimeni piedalīties Staburadze Ziemassvētku fotosesijā. Un, tuvojoties gada nogalei un svētkiem, otrās adventes nedēļā uzaicinājām Martu uz patiesu un siltu sarunu par svētku gaidīšanas un kopā būšanas sajūtas klātbūtni un lomu kā svētkos, tā ikdienā.

“Ziemassvētki palikuši prātā kā ārkārtīgi īpašs un skaists laiks. Kopš sevi atceros, tie allaž bijuši mani mīļākie svētki – jā, pat mīļāki par dzimšanas dienu.”

Ko Tu atminies no bērnības, esot kopā ar vecākiem vai vecvecākiem, kāds bija jūsu kopā pavadītais laiks, gaidot Ziemassvētkus, vai bija kāda tradīcija? Kas pārmantojies, vai kaut ko esat ieviesuši ar Kasparu un Grētu arī savā ģimenē? Kādi ir jūsu mirkļi kopā šajā laikā?

Man vispār ir ļoti siltas bērnības atmiņas, un Ziemassvētki palikuši prātā kā ārkārtīgi īpašs un skaists laiks. Kopš sevi atceros, tie allaž bijuši mani mīļākie svētki – jā, pat mīļāki par dzimšanas dienu. Gan paši svētki, gan to gaidīšanas laiks man saistās ar mīlestību, ģimeni, kopā būšanu un rūpēm vienam par otru. Cenšos šajā laikā biežāk pārdomāt savu dzīvi un vērtības. Tāpat arī jau savlaicīgi sāku domāt par dāvanām un to, kā iepriecināšu savus mīļos. Man netīk lietas darīt pēdējā brīdī, tāpēc cenšos sākt gatavoties vismaz kādu mēnesi iepriekš. Tādā veidā arī svētku sajūta atnāk ātrāk, un svētki nepaskrien tik ātri. Decembrī daudz klausos Ziemassvētku mūziku, ēdu mandarīnus un piparkūkas neierobežotā daudzumā, cenšos noskatīties arī savas mīļākās Ziemassvētku filmas. Arī Grēta šogad nu jau ļoti gaida Ziemassvētkus – kā jau kārtīga trīsgadniece. Kopīgiem spēkiem uzrakstījām Ziemassvētku vecītim vēstuli, kurā bija jāiekļauj arī tas, ka visiem citiem maziem bērniem vajag dāvanas. Tas mani ļoti aizkustināja. Cenšos ar Grētu darīt visu to, kas bērnībā iepriecināja mani – cepam pīrāgus, dziedam svētku dziesmiņas, gatavojamies.

Kādas sajūtas Tevi pārņem, iedomājoties Ziemassvētkus un gada nogali? Vai tas ir laiks, kad jūsu mājās pierimst gada darbi, steiga un ir mirklis atelpai, iedvesmai un laikam kopā? Kā Tu sajūti šo?

Jāatzīst, ka decembris manas ģimenes kalendārā ir viens no aizņemtākajiem mēnešiem, ņemot vērā gan manu, gan mana vīra darba specifiku. Līdz ar to nevarētu gluži teikt, ka man šis laiks saistās ar mieru. Tieši tāpēc es šogad ļoti apzināti esmu sākusi veidot svētku atmosfēru mājās jau ar 1. adventi, nemaz negaidot decembra nogali. Zinu, ka decembra otra puse būs ļoti aizņemta un ir risks svētkus pat nepamanīt. Tieši tāpēc pašam ir jāpiestrādā pie tās svētku sajūtas! Šogad kopā ar draudzenēm pati darināju adventes vainagu, kas bija ļoti forši. Savukārt ar ģimeni esam paspējuši aiziet gan uz baznīcu, gan apmeklēt Ziemassvētku tirdziņu, kā arī izbraukt ar ragaviņām un izcept pīrāgus – viss notiek! Lai arī cik aizņemts būtu laiks tieši pirms svētkiem, ļoti ceru uz mierīgu un sirdssiltu Ziemassvētku vakaru visiem kopā. Tas man ir svēts brīdis, ko gaidu ar lielu mīlestību.

Šogad esi iesaistījusies labdarības projektā un ar savu darbu un laiku palīdzi labiem mērķiem. Kā Tu sajūti, kas ir tie iemesli, kādēļ labdarību piemin vairāk saistībā ar Ziemassvētkiem? Un kāda ir labdarības un rūpju loma Tavā ģimenē, vai Jums ir kāda sava paraža un darbi, ko veicat? Un vai Grēta zina, ko mamma dara ikdienā Dod Pieci projektā?

Jā, labdarības maratonam Dod Pieci pēdējā laikā ir ļoti cieša saistība ar manu decembra svētku sajūtu, un patiesībā man pat būtu grūti šobrīd Ziemassvētkus iztēloties vispār bez Dod Pieci. Šī gada tēma ir ļoti nopietna – paliatīvā aprūpe, to uzzinot, man nebija šaubu par to, ka vēlos piedalīties – ja mūsu spēkos ir kaut nedaudz mazināt cilvēku ciešanas, tad tas vienkārši ir jādara!

“Kopš mūsu ģimenē ir ienākusi Grēta, svētki ir kļuvuši vēl foršāki un jautrāki, jo tas bērna prieks un ticība brīnumam, protams, pielīp arī pieaugušajiem.”

Grētai es vēl īsti nevaru izskaidrot, kāpēc gandrīz uz nedēļu mammas nebūs mājās. Bet viņa zina, ka mamma darbiņā gan dzied, gan runā radio, un domāju, ka viņa noteikti klausīsies un varbūt kādu dienu arī atnāks ciemos uz stikla studiju. Un, protams, ka Ziemassvētku laiks ir īstais brīdis labdarībai, jo šis arī mums katram individuāli ir pārdomu laiks, atskaites punkts par gadā paveikto. Tomēr es vēlētos, lai gan manā gan mūsu sabiedrības ikdienā labdarība ienāktu biežāk. Tai nav jābūt lielai, bet jāatceras, ka arī mazus labos darbus saliekot kopā, var paveikt lielas lietas!

Kādu Tu iedomājies to silto sajūtu, kad pamosties un ir Ziemassvētku rīts? Kas Tevi visvairāk iepriecina, ko Tu visbiežāk vēlies darīt, kā pavadiet Ziemassvētkus?

Man galvenais svētku brīdis ir tieši Ziemassvētku vakars. Parasti pusdienās ēdam tik ļoti tradicionālos pelēkos zirņus, pēc tam dodamies uz baznīcu. Savukārt vakarā galdā tiek likti visi pārējie ēdieni, sākot no cepeša līdz pat marinētajiem ķirbīšiem un visiem citiem svētku gardumiem. Parasti pienāk arī brīdis, kad piesēžos pie klavierēm un kopā dziedam dziesmas. Un apmaināmies dāvaniņām. Kopš mūsu ģimenē ir ienākusi Grēta, svētki ir kļuvuši vēl foršāki un jautrāki, jo tas bērna prieks un ticība brīnumam, protams, pielīp arī pieaugušajiem.

“Man kā medus kūku cienītājai prieks par jauno Staburadze Piparkūku medus kūku”

Un Tev kā saldummīlei var jautāt, ar ko Tu cienā savus mīļos vai ko ņem līdzi ciemakukulī, kad dodies ciemos Ziemassvētku laikā? Ar ko Tu vislabprātāk lutinātu savus tuvos šajos Ziemassvētkos?

Es bieži vien gatavoju gan banānmaizi, gan dažādas kūkas, piemēram, ķirbja siera kūku, kas ļoti labi piestāv Ziemassvētkiem. Protams, klasika – silti pīrādziņi un pašceptas piparkūkas arī vienmēr der! Ļoti gribu iemācīties pagatavot medus kūku – tas būs mans nākamais kulinārijas izaicinājums!

Kas Tev vislabāk garšo Staburadze Ziemassvētku kolekcijā?

Man kā medus kūku cienītājai prieks par jauno Staburadze Piparkūku medus kūku – klasika apvienojumā ar svētku noskaņu! 

ar sveicieniem,

MARTA / Marta Grigale
Gaišu otro adventi vēlot,

Staburadze